2.10.2018 / Gösterim Sayısı : 112

MERALARDA HAYVANLARIN TEMİZ SU İÇMESİ İÇİN SIVATLAR DAĞITILDI

#MERALARDA HAYVANLARIN TEMİZ SU İÇMESİ İÇİN SIVATLAR DAĞITILDI

Mera Alanlarının Islahı Projesi kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından temin edilen sıvatlar, hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamak üzere köylerimize dağıtılmıştır.

Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Meralarında Otlatma Verimliliğinin Arttırılması, Mera Alanlarının iyileştirilmesi ve Islahı çalışmaları kapsamında, İlimiz Merkez ve İlçelerine bağlı 41 adet köyünde tespit edilen 44 adet Mera alanına konulmak üzere 132 adet taşınabilir sıvat dağıtımı yapılmıştır.
Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı YILMAZ,  hayvanların su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla 132 adet sıvat dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirtilerek, şunları söyledi:
Bu sıvatlar meralarda hayvanların yoğun olarak otlatıldığı, ancak suya ulaşmada zorluk yaşanan parsellere yerleştirilecektir. Yapılan bu sıvatlarla yaz döneminde merada hayvanların ihtiyacı olan yeterli ve kaliteli suyu hayvanlara temin etmek, doğada az miktarda parça parça bulunan suları bir araya getirerek hayvanların faydalanabilecekleri bir sıvat içinde toplamak, mera ve yaylalardaki araçların gidemedikleri uç noktalara hayvan suluğu yerleştirerek buralarda da hayvan otlatmayı amaçlıyoruz
Su, hayvanların vücudunda değişik işlevlerin yerine getirilmesinde kullanılan temel bir ihtiyaç olduğunu söyleyen YILMAZ, “Genel olarak sığırlar günde 2-4 kez, koyunlar 1-2 kez su içerler.  Su özellikle süt ineklerinde, süt verimini doğrudan etkilemektedir. Düzenli olarak su ihtiyacını karşılayamayan hayvanlarda, canlı ağırlık artışında azalma görülür. ” diye konuştu. ''