14.11.2018 / Gösterim Sayısı : 99

ENTEGRE MEYVE BAHÇESİ PROJESİ

Ülkemizde; çiftçi arazilerinin birleştirilmesi modeli ile ilk defa uygulanan, Yozgat İli Kadışehri İlçesi Kabalı Köyü Entegre Meyve Bahçesi Projesi, örnek bir model olması açısından önem arz etmektedir. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca söz konusu proje yerinde incelenerek, değerlendirmelerde bulunulmuştur.

2009 yılında başlanılan Projenin birinci etabında;  353 çiftçinin, 806 parseli birleştirilerek 5640 dekar alanda Entegre Meyve Bahçesi kurulmuştur. Bu proje Kamu-çiftçi-özel sektör girişiminin güzel bir örneğidir.
Birleştirilen parsellerde çiftçinin mülkiyetine dokunulmayarak, kiralama usulüne gidilmiştir. Normal şartlarda kuruda hububat ziraatıyla uğraşan Kabalı köyü çiftçileri, bu yöntemle daha fazla kira geliri elde etmişlerdir. Kabalı köyünden en az 60 kişi daimi olarak istihdam edilmiş ayrıca 600 kişide mevsimlik işçi olarak çalışmaktadır. Böylece kırsal alanda istihdam sorunun çözümüne katkı sağlanmıştır. Projenin uygulanması ile 14 aile de yeniden köyüne dönmüştür.
Söz konusu projenin ilimizde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla Sayın Valimiz Yunus SEZER’in başkanlığında yapılan toplantıya; İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı YILMAZ, TİGEM Eski Genel Müdürü İsmail ŞANLI, Kadışehri İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman GÜNAYDIN, Kabalı Köyü Muhtarı Hüseyin ÜNAL ve sektörden firma yetkilileri katılmıştır.
Toplantı sonunda Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda İlimizde de Entegre Meyve Bahçesi Projesinin uygulanması hususunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce çalışmalara başlanılmıştır.''