T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TOHUMLUK DAĞITIMI İLE ÇİFTÇİMİZİN ÜRETİMİNE DESTEK

Yayın Tarihi : 14.10.2021

​“Kırıkkale İli Yem Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” ile “Kırıkkale’de Makarnalık Buğday Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılarak Verimlilik ve Kalitesinin Artırılması Projesi” tohumluk dağıtım töreni İl Müdürlüğümüz kampüsünde gerçekleştirildi.

Törene Vali Yardımcımız Sayın Tunahan ÇİL, Bitkisel Üretim Genel Müdürümüz Sayın Dr. Mehmet HASDEMİR, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanımız Sayın Davut ÖZGÜR, Tohum Tescil ve Sertifikasyon Test Merkez Müdürümüz Sayın Şakir BERKTAŞ, İl Genel Meclis Başkanı Sayın Murat ÇAYKARA, İlimiz Kurum Müdürleri, İlçe Kaymakamlarımız, Şube ve İlçe Müdürlerimiz, Ziraat Odası Başkanlarımız ve çok sayıda çiftçimiz katıldı.
Tören de açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ; “İlimizin 300.000 hektar olan tarım alanının yaklaşık %75’inde tarla ürünleri yetiştiriciliği yapılmakta olup, üretimin çoğunluğunu hububat tarımı oluşturmaktadır. En çok üretilen ürünlerimiz Buğday, Arpa ve Nohuttur. Son yıllarda yem bitkileri de ilimizde ekiliş alanı artan ürünlerimizdendir. İlimizde en temel üretim hububat üretimi olunca; hububatta verim ve kaliteyi arttırmaya dönük çalışmalarımızı ön plana aldık. Bunun için de; sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması, sözleşmeli üretim modelinin yaygınlaştırılması, yöremize uygun yerli ve milli çeşitlerin kullanımının arttırılması gibi çalışmalar yürütüyoruz. Bu doğrultuda bakanlığımızın da verdiği imkânlar ile ilimizde hububatta verim ve kalitenin arttırılması ve yem bitkisi ekiliş alanlarının arttırılması projelerimiz ile ulaşmayı hedeflediğimiz noktalara adım adım ilerlemekteyiz.” şeklinde konuştu. 
Konuşmasının devamında projeler ile 6.680 dekar alanda ekimi yapılmak üzere macar fiğ, yonca, slajlık mısır, yem bezelyesi karışımı tohumları, 6.500 dekar alanda ekimi yapılmak üzere 150 Ton Eminbey çeşidi makarnalık buğday tohumu dağıtımı yapılacağını dile getiren YILMAZ, bu şekilde 205 çiftçimize yem bitkisi, 266 çiftçimize de makarnalık buğday tohumu olmak üzere toplamda 471 çiftçimize tohumluk desteği sağlanacağını belirtti.
Törene katılan ve burada bir konuşma yapan Bitkisel Üretim Genel Müdürümüz Sayın Dr. Mehmet HASDEMİR ise tarımsal üretimin artış içerisinde olduğunu ve Kırıkkale ilinde her karış toprağın üretime katılması, nadas alanlarının daraltılması, sertifikalı tohum kullanımın arttırılması ve yem bitkileri ekiliş alanlarının arttırılması konularında büyük başarı elde edildiğini dile getirerek, bu başarıda emeği olan başta İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ olmak üzere, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personellerine ve çiftçilerimize teşekkür etti.
Konuşmaların ardından çiftçilerimize tohumluk dağıtımı yapıldı.