T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRIKKALE SİMİDİNE COĞRAFİ İŞARET ALINMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Yayın Tarihi : 15.9.2021

​İl Müdürlüğümüzde Kırıkkale simidine tescil ve coğrafi işaret alınması konusunda değerlendirme toplantısı yapıldı. İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ başkanlığında İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Gıda ve Yem Şube Müdürümüz İlknur SEZER, Kırıkkale Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Yurtalan EROĞLU ve simitçi esnafımız katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan İl Müdürümüz YILMAZ; “Daha önce Keskin Tava Yemeği ve Kılıçlar Soğanı için coğrafi işaret ve tescil alınmış durumda. Amacımız üretiminden lezzetine kadar ilimize has özellikleri bünyesinde barındıran Kırıkkale Simidinin de bu şekilde tescillenmesini sağlamak, bu ürünümüz için de coğrafi işaret almak. Bu doğrultuda çalışmalarımıza başladık.” Şeklinde konuştu.
Sözlerine okulların da açılması ile satışı artan ürünler arasında bulunan simidin, üretiminden satışına kadar geçen her aşamada dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları ve kovid-19 tedbirleri konularında uyarılarda bulanarak devam eden YILMAZ, bilgilendirme ve denetim faaliyetlerinin de aralıksız devam edeceğini belirtti.