T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CEVİZ VE BADEM BAHÇELERİNİN KİMLİKLENDİRİLMESİ VE YENİ BAHÇELER KURULMASI PROJESİNDE EĞİRDİR MEYVECİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ UZMANLARINDAN EĞİTİM

Yayın Tarihi : 21.6.2021

​İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ceviz ve badem bahçelerinin kimliklendirilmesi ve ilimiz genelinde yeni bahçelerin kurulması projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında yapılan çalışmalara Bakanlığımız EĞİRDİR MEYVECİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDE görevli uzmanlar da katıldı. Enstitümüzde ceviz ve badem bahçeleri konularında uzman Ziraat Mühendisi Melih AYDINLI ve Ziraat Mühendisi Yadigar KAŞIK’ın da katılımıyla çalışmalar yapıldı. 

Proje çalışmalarını katılan ve bir açıklama yapan İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ; “Projemiz ile ilimiz genelindeki tüm bahçelerimiz kimliklendirilecek, bahçe sahiplerine eğitimler verilecek ve yeni bahçeler kurulacak. Bakanlığımızın Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden uzmanlarımız da hem mevcut bahçelerimizin kimliklendirilmesi çalışmalarına katılıp bir bahçelerimizin genel durumu hakkında bir değerlendirme hazırlayacaklar hem de bahçe sahiplerimize uygulamalı eğitimler verecekler. Bu eğitimler mevcut bahçe sahiplerimizin yanı sıra projemizden yararlanmak için başvuru yapan çiftçilerimizi de kapsayacak şekilde yapılıyor. Çalışma ilimiz genelini kapsayacak şekilde devam edecek. Projemiz hakkında detaylı bilgi almak isteyen ve başvuruda bulunmak isteyen tüm çiftçilerimizi İl ve İlçe Müdürlüklerimize davet ediyorum.” Şeklinde konuştu.