T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDEKİ CEVİZ VE BADEM BAHÇELERİ KİMLİKLENDİRİLİYOR, DAHA ÇOK CEVİZ VE BADEM BAHÇESİ PROJELENDİRİLİYOR

Yayın Tarihi : 3.5.2021

​İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Ceviz ve Badem Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması, Geliştirilmesi projeleri kapsamında mevcut bahçelerin kimliklendirilmesi çalışmalarına başlandı.

İl Müdürlüğümüz Mobil Tarım Ekibi tarafından yapılan çalışmaya bugün İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ’da katıldı. Ekiplerimiz ile birlikte Bahşılı, Çelebi ve Karakeçili İlçelerimizde kurulu bahçelerde incelemelerde bulunan İl Müdürümüz YILMAZ çiftçilerimize seslenerek bir değerlendirme yaptı.
Sözlerine bu çalışmanın tüm ilimizi kapsayacağını ve Mobil Tarım Ekibinin tüm mevcut bahçelere ulaşacağını belirterek başlayan YILMAZ; “Bakanlığımıza, İl Özel İdaremize ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulmuş projelerimiz var. Amacımız ilimizde ceviz ve badem yetiştiriciliğini geliştirmek. Bu amaçla Mobil Tarım Ekibimizi görevlendirdik. Ekibimiz mevcut bahçelerimizi ziyaret edecek, incelemeler yapacak. Kimliklendirme adını verdiğimiz bu çalışma ile bahçelerimizin yaşı, verim durumu, ilimiz şartlarına uyumu, çeşit, pazar durumları, çiftçilerimizin bu çeşitler ile ilgili görüşleri değerlendirilecek.” Şeklinde konuştu.
Mobil Tarım Ekibi çalışmasına katılırken İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ’a, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Ali DEMİR, Bahşılı İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Davut BALCI, Karakeçili İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Aydın BÜTÜN, Keskin İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Serdal AVCI ve Yahşihan İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Süleyman TOĞRUL’da eşlik etti.