17.10.2018 / Gösterim Sayısı : 65

16 Ekim Dünya Gıda Günü

#16 Ekim Dünya Gıda Günü
Her yıl 16 Ekim’ de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO' nun kuruluşunu hatırlatmak , açlığın önemine ve gıdaya dikkat çekmek için her yıl düzenlenen Dünya Gıda Günü anma programı çerçevesinde; bu yılki temasını “Eylemlerimiz Geleceğimizdir. 2030' a Kadar Dünyada "Açlığa Son" Vermek Mümkün” konusu oluşturuyor. 
Dünya Gıda Gününün temasıyla ilgili olarak açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı YILMAZ; iklim değişikliğinin tarımsal üretime etkisi ve önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacağı öngörülen gıda yetersizliğine dikkat çekmek için artan dünya nüfusu ile birlikte taleplerin karşılanması, iklimsel değişikliklere bağlı olarak ürünlerde oluşan değişiklikler ve doğal felaketlerin yaşanması nedeniyle karşılaşılan sorunlara göre planlama yapılması gerektiği konularının öne çıktığı belirlenmiştir, dedi. 
Sırrı YILMAZ; bizim üzerimize düşen görev güvenilir gıda ve kaliteli tarım ürünlerine herkesin ulaşmasını sağlamaktır, “örneğin daha az yiyecek israf ederek, su tasarrufu ve geri dönüşüm yaparak, Sıfır Açlık Nesli olmayı başarabiliriz. Bu vesile ile düzenlenen gıda günü hayırlı olsun diliyorum “dedi.''