13.9.2018 / Gösterim Sayısı : 169

KIRIKKALE’NİN TESCİLLİ SOĞANINA TARLA GÜNÜ İLE HASAT YAPILDI

#Kırıkkale’nin Tescilli Soğanına Tarla Günü İle Hasat Yapıldı

Yahşihan İlçemize bağlı Kılıçlar Köyümüzde yetişen ve İlimize has coğrafi ürün olarak tescillenen "KILIÇLAR SOĞANI"  hasadı, tarla günü etkinliği ile yapıldı.

İl Müdürlüğümüz tarafından organize edilen hasat tarla günü Kırıkkale Valimiz Sn. M. İlker HAKTANKAÇMAZ'ın katılımları ile yapıldı. 
Tarla gününde bir konuşma yapan İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ; "Bu programlardaki amacımız genel olarak; katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi ve bu ürünlerin çiftçilerimize gösterilmesi, tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması ve dolayısıyla bu ürünlerin üretiminin arttırılmasını sağlamaktır. Ayrıca kentte 2017 yılında bin 128 dekar alanda 4 bin 467 ton kuru soğan üretimi yapıldığını ifade etti.
2018 yılı verilerine göre de ekiliş alanı bin 228 dekara yükseldiğini hatırlatan Yılmaz, “Bu yılki beklentimiz 4 bin 867 ton. İlimiz de en yoğun ekiliş alanı Yahşihan ilçemizde. Sulakyurt ve Delice ilçelerimiz de ekimi yapılıyor. Kılıçlar soğanı içeriğindeki prüvik asit miktarının fazlalığı nedeniyle hafif acı bir soğan çeşididir. Dekara verimi 3-4 ton düzeyindedir.” şeklinde konuştu.
Kırıkkale Valisi Mehmet İlker HAKTANKAÇMAZ, burada yaptığı açıklamada, Kılıçlar soğanının renk, tat, dış kabuk sayısı, etli yaprak kalınlığı ve kuru madde miktarı özellikleriyle diğer soğanlardan ayrıldığını söyledi.
Kılıçlar soğanının aromasının çok farklı olduğunu belirten Vali HAKTANKAÇMAZ, “Bugün burada tarla hasadımızda soğanımızı tarladan söktük. Soğanımız çok güzel bir soğan. Tüm vatandaşlarımız bu soğandan yemeli. Kırıkkale’mizi tanıtmamız içinde önemli.” diye konuştu.''