14.6.2018 / Gösterim Sayısı : 150

Ramazan Ayı Nedeniyle Gıda Denetimlerimiz Daha da Arttı

# Ramazan Bayramı Denetimi

​Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi kontrol görevlileri tarafından İlimiz genelinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında denetimlerimiz, üretim, tüketim ve satış yerlerinde titizlikle ve aralıksız olarak yürütülmektedir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı YILMAZ, Ramazan ayı nedeniyle vatandaşların gıdalara daha sağlıklı şartlarda ulaşabilmesi için İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde çalışan Veteriner Hekim, Gıda Mühendisi ve Ziraat Mühendislerinden oluşan gıda kontrol görevlisi ekipleri; unlu mamuller, et ve süt ürünleri, tatlı ve pastacılık ürünleri üretimi, tüketimi ve satışı yapılan yerlerde denetimlerini aralıksız yoğunlaştırarak devam ettiğini, duyarlı vatandaşların mutlaka kayıtlı işletmelerden, ambalajlı, son tüketim tarihi, saklama şartları gibi etiket bilgilerinin olduğu ürünleri satın almaları konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.
İl Müdürü YILMAZ; İlimiz merkez ve ilçelerinde 224 civarında üretim yeri, 1886 toptan, perakende satış ve toplu tüketim yeri ile 94 yem işletmesi olduğunu ve 5 aylık süre içinde 1628 civarında işyerini denetimden geçirdiklerini söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı YILMAZ, “Bu denetimlerimize Ramazan ayında daha çok ağırlık verdik. Gıda Kontrol ekibimiz sürekli sahada imalathaneleri, satış yerlerini denetliyor, Ramazan bayramı nedeniyle denetimleri artırdık. Ağırlığı tatlı, şekerleme ve çikolata üretim yerlerine yoğunlaştırdık. Amacımız herkesin Ramazan bayramını huzurlu bir şekilde geçirmelerini sağlamak” diye konuştu.
Tüketicilerin en iyi gıda denetçileri olmasından yola çıkılarak, vatandaşlarımızın gördüğü olumsuzluğu adres belirterek, 7 gün 24 saat Alo Gıda 174 hattına bildirerek veya Kırıkkale İl ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurarak, denetimlere gerekli katkıyı sağlamaları beklenmektedir.
Kamuoyuna ilanen duyurulur.''