16.5.2018 / Gösterim Sayısı : 131

RAMAZANDA SIKI DENETİM GELİYOR

#RAMAZANDA SIKI DENETİM GELİYOR

​GIDA DENETÇİLERİ RAMAZANDA FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYACAK

Kırıkkale genelinde 5996 sayılı Kanun kapsamında İl Müdürlüğümüz Gıda Ve Yem Şubesi kontrol görevlileri tarafından çiftlikten sofraya gıda güvenilirliğinin sağlanabilmesi için denetimlerimiz titizlikle ve aralıksız olarak yürütülmektedir. 
Ramazan ayı boyunca özellikle tüketimi artan pide, yufka, unlu mamuller, tatlı, şekerleme üretim yerleri başta olmak üzere bütün gıda işletmelerine aynı hassasiyetle denetim gerçekleştirilecektir. Bu denetimlerde özellikle gıda güvenilirliği ve gıda hijyeni konularında 5996 sayılı kanuna uygunluk aranmaktadır. Denetimler sırasında mevzuata aykırılık tespit edilmesi halinde yasal işlemler uygulanmaktadır. 
İl Müdürlüğü olarak amacımız gıda güvenliğini ve halkın sağlığını koruyarak iş yerlerimizin daha kaliteli hizmet vermesini sağlamaktır. Bu hususta vatandaşlarımızın da duyarlı olmaları gerektiğini belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, tüketicilere uyarılarda bulunarak kayıtlı işletmelerden etiketli ve ambalajlı gıdaları tercih etmeleri, son tüketim tarihi geçmiş, muhafaza koşulları uygun olmayan gıdaları kesinlikle almamaları gerektiğini söyledi. Ayrıca ramazan ayında merdiven altı üretim yapmaya yönelen fırsatçılara itimat etmemelerini vurgulayarak satın aldıkları gıda ile ilgili herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları halinde Alo 174 Gıda Hattını arayarak şikâyette bulunmaları yönünde  çağrıda bulundu.
İl Müdürü Sırrı YILMAZ son olarak; vatandaşlarımızın gıda güvenliği konusunda herhangi bir endişe duymamaları için 24 saat esasına göre çalışma yürüttüklerini kaydetti. Ramazan ayının huzur ve sağlık içinde geçmesi temennisinde bulundu. ''