9.5.2018 / Gösterim Sayısı : 385

MÜJDE... İlimiz %30 Damızlık Düve Alım Destek Kapsamına Alındı

İlimiz %30 Damızlık Düve Alım Destek kapsamına alındı. İlimizin bu kapsama alınmasındaki katkı ve gayretlerinden dolayı öncelikle Valimiz Sayın M. İlker HAKTANKAÇMAZ ve Milletvekillerimiz Sayın Av. Ramazan CAN, Sayın Mehmet DEMİR ve Sayın Abdullah ÖZTÜRK’ e teşekkür ederiz. Bu desteğin İlimiz çiftçi ve yetiştiricilerine hayırlı ve bereketli olmasını diliyoruz.

Hibe desteği başvuruları 08.05.2018 - 06.06.2018 (30 gün) tarihleri arasında işletmenin kayıtlı olduğu İl/İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı damızlık düve yetiştiriciliğinde yüzde 30 hibe desteği ile 2018 yılı düve alım desteği kapsamında yetiştirici bölgesi olarak belirlenen 30 ilimize Adıyaman, Aksaray, Amasya, Hakkari, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Nevşehir, Osmaniye, Sinop ve Şanlıurfa illeri de dahil edilmiştir. Tarımsal Desteklemelere ilişkin 08.05.2018 tarih ve 30415 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Hayvancılık Desteklemeleri uygulama Tebliği  (Tebliğ No: 2018/ 21 ) düve alım desteği kapsamında;
Desteklemeye esas 2018 yılı damızlık gebe düve fiyatı 10.000TL/baş ve 8-13 aylık damızlık boş dişi sığır fiyatı 6.000TL/baş olarak belirlenmiştir.
Destek kapsamına girecek olan düveler Simental (Fleckvieh), Kırmızı/Siyah Angus, Hereford, Limuzin (Limousin ), Şarole, Belçika Mavisi ve Jersey (Jersey ırkı düveler Doğu Karadeniz Bölgesi dahilindeki illerde) ırklarından olacaktır.
Başvuru Yeri ve Zamanı:
Başvurular, işletme sahibi tarafından dilekçe ile işletmenin kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine yapılır. Gerçek/tüzel kişiler sadece bir işletme için başvuruda bulunabilir. 
Başvuru sırasında istenilen belgeler;
Başvuru Dilekçesi
Başvuru Formu
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Hayvancılık/ Ziraat alanında eğitim aldığına dair diploma/belge/sertifika fotokopisi(var ise)
Gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge
İşletmenin ari/organik niteliğe dair belge (var ise)
Hibe Programına Kimler Başvuru Yapabilir
a) Gerçek/Tüzel Kişiler
b) Yetiştiricinin işletmesi, 1/1/2018 tarihinden önce TÜRKVET’e kayıt edilmiş olacaktır. İşletme kapasitesi destek talep ettiği hayvan sayısı ile uyumlu olur.
c) Yetiştirici işletmesine en az 20 baş düve satın almış olacaktır.
d) Bir işletmenin düve desteklemesinden yararlanabileceği hayvan sayısı, 20-100 (100 dâhil) baştır.
e) Düvelerin temin edileceği yerler; Düveler, düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, TİGEM’den, damızlık sığır yetiştirici birliklerinden, süt üretici birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ve iştiraklerinden temin edilmelidir.
İlgililere önemle duyurulur.  ''