3.4.2018 / Gösterim Sayısı : 214

KONYA OVASI PROJESİNDEN (KOP) GEÇEN PROJELERİMİZ İLİMİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN

​Delice ve Yahşihan İlçe Müdürlüklerimizce hazırlanan KOP TEYAP (Tarımsal Eğitim ve Yayım Projeleri) KOP KIRSAL (Kırsal Alan Mali Destek) Projeleri ile ilgili sözleşmeler imzalanmış olup; uygulama faaliyetleri başlayacaktır. Projeler dâhilinde planlanan açılış seminerleri ve tanıtım programları yapılacak olup programların geniş katılımlı olarak paydaşlarla birlikte yapılması planlanmıştır. 

2 adet bitkisel üretim 2 adet hayvansal üretim olmak üzere toplam 4 adet proje hayata geçirilecek. 
Projeler ile ilgili bir değerlendirmede bulunan İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ “İlimizin KOP kapsamına alınmasıyla birlikte hayvancılık ve tarımsal üretim alanında gelişmeleri sağlamak amacıyla gerek bitkisel üretim gerekse hayvansal üretim alanlarında KOP desteklerinden maksimum derecede faydalanmayı amaçlıyoruz ” dedi.
Hazırlanan Bitkisel Üretim Projelerinde amacımız bölgemizde önemli geçim kaynağı olan bağcılığın verimliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yaparak yaygınlaştırılması ve bu proje ile İlimizi bağcılıkta bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. 
Hayvancılık Temelli Projelerimizdeki amacımız; bölgemizde üretilen çiğ sütün sağlıklı şartlarda üretiminin sağlanması ve süt üreten işletmelere pazarlamasının sağlanması alt yapısının oluşturulması amaçlanmaktadır. 
Delice İlçemizce Yürütülecek olan Bitkisel Üretim Projeleri; 
1-Bağcılık Uygulama Merkezi (BUMER) = Proje Bütçesi: 83.500 TL
2-Modern Bağ Tesisi Kurlumu Projesi = Proje Bütçesi: 400.000 TL
 Delice ve Yahşihan İlçe Müdürlüklerimizce Yürütülecek olan Hayvancılık Temelli Projeler;
1-Ahırda Hijyen; SÜTTE GÜVEN Projesi = Proje Bütçesi: 128.500 TL
2-Modern Ahır, Besili Hayvan, Kazançlı Çiftçi= Proje Bütçesi: 107.778 TL
Toplamda dört proje için 719.778 TL destekleme yapılacaktır.''